prepravce

Páteční omezení jízd kamionů je zbytečnou překážkou v podnikání

Páteční omezení jízd kamionů je zbytečnou překážkou v podnikání tvrdí ministr dopravy Bendl.

Nový ministr dopravy Petr Bendl se postavil proti celoročnímu omezení pátečních jízd kamionů nad 7,5 tuny. Téma, o kterém se v poslední době bouřlivě diskutuje, považuje za zbytečnou překážku v podnikání. Podobně se staví také k rozšíření mýtného i na menší nákladní vozy od 3,5 tuny. Naopak slevy na mýtném, které sliboval dopravcům jeho předchůdce Aleš Řebíček, za Bendlovy vlády na ministerstvu dopravy zřejmě nebudou.

V Poslanecké sněmovně nyní leží dva návrhy na omezení jízd kamionů, jeden z pera poslankyně Strany zelených Věry Jakubkové, druhý vytvořený vládou na základě dohody Aleše Řebíčka s ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. Ani s jedním z nich však Bendl ve svých plánech nepočítá. "Je to další překážka v podnikání, o níž bychom nyní neměli přemýšlet. Já se snažím působit na poslance, ať to odloží, když už nic jiného," zdůraznil.

Vládní návrh počítá, že by úplný zákaz jízd platil po celý rok v pátek mezi 15:00 a 18:00 a v neděli od půlnoci do 22:00. Podle Jakubkové by kamiony v pátek jezdit mohly, avšak musely by si poslední den pracovního týdne připlatit na mýtném.

Striktně proti Řebíčkovi stojí i některé Bendlovy názory na mýtné. Za nevhodný krok považuje například návrh na rozšíření mýtného i na menší nákladní vozy od 3,5 tuny, který leží ve sněmovně a počítá se s tím, že by mohl začít platit od poloviny letošního roku.

"Pokud se poslanci rozhodnou, tak chci oddálit účinnost tohoto kroku," řekl ministr. Své rozhodnutí vysvětluje tím, že i bez mýta se dopravci potýkají s řadou závažných problémů vyvolaných útlumem ekonomiky.

Naopak se za Bendlova "panování" dopravci zřejmě nemohou těšit na slevy na mýtném. Ministrův předchůdce přitom plánoval, že by dopravci mohli podle počtu najetých kilometrů ušetřit až 13 procent nákladů na ně. "O ničem takovém nevím," tvrdí nový ministr.

O tvrdší úpravě uvažuje nový šéf resortu dopravy také v otázce zimní výbavy automobilů. České televizi řekl, že by byl rád, kdyby patřila k povinné výbavě automobilů po celé České republice, nikoliv pouze na vybraných úsecích, jako je tomu nyní.

 

Zdroj: MDČR

19.2.2009

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20052. Archiv anket.