prepravce

Budou mýtné brány měřit rychlost?

Od příštího roku chce policie na desítky mýtných bran umístěných na dálnicích instalovat radary s kamerami.

Podle firmy Kapsch, která elektronické mýtné v Česku provozuje, to není problém.Bran, které vybírají mýto od kamionů a autobusů, je na českých dálnicích 172.

Nové radary by neměřily rychlost auta v okamžiku, kdy projíždí kolem. Zjišťovaly by průměrnou rychlost mezi dvěma branami. Z čehož vyplývá, že řidič bude muset předepsanou rychlost dodržovat stále, nejenom na pár stech metrech - nechce-li přijít o body a peníze. Plán počítá s instalací desítek radarů. Ministerstvo dopravy, které má mýtné brány na starosti, je plánu policistů nakloněno. Čeká se na to, zda stát najde na projekt peníze.

Možnosti využití bran nejen k placení mýtného už zkoumal šéf dopravní policie na ministerstvu dopravy. Radary by byly vybaveny kamerami a dokázaly by více než jen měřit rychlost. "Mohly by pomoci i při hledání kradených aut,“ tvrdí policejní rada Rostislav Plachý. Kamera nainstalovaná u radaru totiž dokáže rozeznat registrační značku automobilu a odeslat ji k porovnání do počítače s databází kradených vozů.Využití systému i pro další účely požadovalo ministerstvo dopravy už v zadávací dokumentaci. Kapsch, který v Česku mýto provozuje, s přidáním dalších funkcí do budoucna počítá."V Rakousku jsme například vyvinuli systém včasného varování před auty, která jedou na dálnici v protisměru,“ uvedl šéf českého Kapsche Karel Feix. Přestože Kapsch tvrdí, že by mu přidání dalších funkcí na mýtné brány zabralo maximálně několik měsíců, letos se řidiči novinek ještě nedočkají. "Určitě nic nebudeme instalovat během zkušebního provozu, který bude probíhat celý rok,“ tvrdí Hodač. Policie i ministerstvo počítají s tím, že se s měřením rychlosti začne pravděpodobně v příštím roce.

Kamery na branách by umožňovaly tzv. úsekové měření. Jeho princip je jednoduchý: Dvě kamery - na začátku a na konci měřeného úseku - zaznamenávají veškerý provoz a následně k sobě přiřadí záběry stejného vozidla na vjezdu a výjezdu z kontrolovaného úseku spolu s přesným časem, kdy sledovaným místem projíždělo. Na základě těchto údajů pak systém spočítá průměrnou rychlost a vyhodnotí, zda řidič překročil povolenou rychlost. Bez ohledu na to, zda mezitím změnil jízdní pruh. Tento systém už využívá například pražská policie.

"Úsekově měříme rychlost na šestnácti místech,“ uvedla mluvčí městské policie Vilma Častová.Podle proděkana dopravní fakulty ČVUT Petra Moose je využití tzv. dopravní telematiky do budoucna nezbytností: "Informační systémy přispívají k větší bezpečnosti, navzdory stálému nárůstu dopravy se díky nim nezvedá nehodovost.“

Dodatečné vylepšení mýtných bran by mělo podle něj stát nanejvýš stovky milionů korun - desetinu ceny celého mýta. Stále dokonalejší sledovací systémy ale mají i odpůrce. Ti tvrdí, že například kamery na mýtných branách jsou příliš velkým zásahem do soukromí. "Zaznamenávají fotografii vašeho obličeje, pořizují časovou mapu vašeho pohybu. Jsou umístěny tak, abyste se jim nevyhnuli prostým objetím na exitu,“ tvrdí šéfredaktor serveru Autotrend Robert Vašíček.

Podle ředitele Úřadu na ochranu osobních údajů Igora Němce by záleželo na tom, co všechno by systém zpracovával. "Pokud i podobu řidiče, musely by být splněny podmínky zákona na ochranu osobních údajů. A to by v tomto případě mohl být problém,“ uvedl Němec.

13.1.2007

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20122. Archiv anket.