prepravce

Mýtné se spustí včas

Ministerstvo dopravy se ve čtvrtek dohodlo s firmou Kapsch na novém dodatku ke smlouvě o provozu mýtného.

Sporným bodem byla výše pokut v případě, že systém nebude fungovat, jak má. Mýtné se tak na českých dálnicích začne od kamiónů vybírat 1. ledna, jak bylo původně v plánu.

Firma jedná o tom, že by zkušební provoz spustila už zítra.

Co nový dodatek obsahuje, ministerstvo nesdělilo. Strany se do pátku zavázaly k mlčenlivosti.

Pilotní provoz měl původně fungovat od 1. prosince. Ministerstvu ale vadilo, že některé z mýtných bran stojí jinde, než měly, aniž by na to Kapsch měl vyřízené povolení. Chtělo počkat, až budou formální věci v pořádku a povolení k pilotnímu provozu nevydalo.

O novém dodatku chtěl jednat nový ministr dopravy Aleš Řebíček. Ten původní, který podepsal jeho předchůdce Milan Šimonovský, byl prý pro stát nevýhodný. Uvádělo se v něm například to, že stát bude financovat a mít odpovědnost v případě, že Kapsch nezíská potřebná stavební povolení a bude některé stavby řešit provizorně. Stát se také zavazoval, že Kapschi vyplatí odměnu v případě, že výběr mýta bude úspěšný.

Mýtné se bude od ledna vybírat na 970 kilometrech dálnic. Vozidla nad 12 tun budou platit pohyblivou sazbu, v průměru 4,05 koruny za kilometr. Sazba však bude záviset například na denní době, kdy kamión pojede.

14.12.2006

Dopravní info on-line

Top nej firem

Prezident CR Zeman

Věříte prezidentovi ĆR Zemanovi?

Celkem hlasovalo 20122. Archiv anket.